R. Górecki, A. Grycz i M. Kunz – zwycięzcy drogowej rundy w Będzinie

przez  |  0 Komentarzy

W miniony weekend (11/12 sierpnia) Automobilklub Bydgoski zaprosił uczestników Ogólnopolskiego Rallysprintu AB CUP i BMW-Challenge na kolejną, piątą już w tym sezonie rundę zawodów. Tym razem jedni z najszybszych kierowców w Polsce wrócili na odcinek drogowy, który zlokalizowano w nadmorskiej gminie Będzino.

Do rywalizacji stanęło 38 kierowców. Rajdowy weekend rozpoczął się odbiorem administracyjnym, badaniem kontrolnym, obowiązkowym objazdem trasy oraz odprawą z zawodnikami – to wszystko miało miejsce w piątek.

Sobota 12 sierpnia to od godz. 8.00 rozpoczęcie jazdy na ostro na ok. 3-kilometrowym odcinku. Jak wspominali po objeździe trasy sami zawodnicy, przygotowany odcinek był tym razem bardzo równy, jak na warunki rajdowe dość szeroki i musiał być jechany na dwa tempa – połowa odcinka to bardzo szybkie partie z szybkimi zakrętami na otwartej przestrzeni, ale druga połowa to coraz więcej zakrętów, z których każdy kolejny był coraz ciaśniejszy. OS 1,2,3 kończył się „lewą dziewięćdziesiątką” i po śladach hamowania widać było, że niektórzy z zawodników zbyt optymistycznie dojeżdżali do tego zakrętu.

Od początku rywalizacji tempo nadawali Wojtek Puchalski (EVO IV klasa WRC), Rafał Górecki (BMW E36 klasa OPEN) i jadący rewelacyjnie Arek Grycz (BMW E36 klasa SPRINT). Wojtek wygrał pierwsze trzy odcinki, Arek z Rafałem zamieniali się miejscami na podium, a do walki o generalkę na odcinkach włączali się Paweł Pisz (Subaru Impreza klasa WRC), Maciej Kunz (BMW 330 klasa Sprint) i Jakub Jurek (BMW E46 klasa Sprint). Trzeci odcinek dodatkowo w tym sezonie punktowany wygrał Wojtek przed Arkiem i Rafałem.

Po odwróceniu trasy zawodnicy ruszyli do drugiej pętli, na której mieli do pokonania kolejne trzy oesy. Niestety czwarty odcinek okazał się pechowy dla dotychczasowego lidera. W rajdówce Wojtka pękło koło pasowe i bez wspomagania układu kierowniczego i z prądem tylko z akumulatora, Wojtek zjechał do parku maszyn. Po obejrzeniu auta Wojtek zdecydował o wycofaniu się z dalszej rywalizacji i o zwycięstwo w rajdzie walczyli Rafał i Arek.

Dodatkowym utrudnieniem dla zawodników były zmienne warunki pogodowe – druga pętla to jazda w deszczu i przy niskiej temperaturze powietrza. Odcinek nr 5 wygrywa Paweł Pisz, dla którego start w imprezie po wcześniejszych przygodach z awariami auta nie był zbyt szczęśliwy.

Os 6 wygrywa Rafał i przypieczętowuje swoje zwycięstwo na 5 rundzie. Za nim w generalce uplasował się Arek, a trzeci na metę wjechał Maciej Kunz. Czwarty w generalce Jakub Jurek stracił do podium po całym dniu zawodów 0,2 sekundy!!! To pokazuje jak zacięta rywalizacja odbywała się na odcinkach.

W pozostałych klasach jak zawsze również toczyła się bardzo zacięta rywalizacja. Klasa S1600 to „rodzinna walka” pomiędzy Michałem a Agnieszką Załęcką. Tym razem zwyciężył Michał, który powiedział, że bardzo pasował mu odcinek i dodatkowo nie miał większych kłopotów z autem. Podium klasy S1600 uzupełnił Jakub Baran (Citroen Saxo).

W klasie S2000 zwyciężył Andrzej Grzesik (Ford Fiesta), który zrobił sobie urodzinowy prezent (jeszcze raz wszystkiego najlepszego) przed Rafałem Prusaczykiem (BMW E30 318is) i Piotrem Żytkiewiczem (Renault Clio).

Klasa S2800 padła łupem bardzo szybkiego w tym sezonie Patryka Poręby (BMW E36), przed Rafałem Korzyńskim (BMW E36) i Przemkiem Wachowiczem (BMW E36).

Niestety V runda cyklu nie była szczęśliwa dla zawodników klasy WRC – zawodnicy podróżowali z przygodami i zmagali się z awariami aut. Zwyciężył Paweł Pisz przed Mariuszem Rybińskim (Lancer EVO VIII) i Wojtkiem Puchalskim.

Klasy pucharowe BMW-Challenge to jak zawsze walka o ułamki sekund. Zawodnicy ścigają się porównywalnymi autami i jadą na jednej pucharowej oponie. Klasę SPORT PLUS wygrał Łukasz Sawicki z przewagą 0,09 s. nad Tomkiem Adamskim! Na trzecim stopniu podium stanął Michał Zataj.

W Klasie SPORT najszybszy był Michał Godusławski, przed Dawidem Smółką oraz Przemysławem Grodzkim.

Klasę SPRINT wygrał Arkadiusz Grycz, za nim uplasował się Maciej Kunz oraz Jakub Jurek.

Najlepszym kierowcą w Klasie S&F okazał się Przemysław Adelman, następnie Mateusz Laskowski oraz Tomasz Michalski.

Klasa Open to zwycięstwo Rafała Góreckiego nad Marcinem Kilińskim.

W klasyfikacji Pań zwyciężyła Agnieszka Załęcka. Puchar za drugie miejsce otrzymała Magdalena Jurek.

Automobilklub Bydgoski serdecznie dziękuje za pomoc w przeprowadzenie zawodów Maciejowi Raczewskiemu wraz z ekipą z Automobilklubu Koszalińskiego.

Osobne podziękowania chcemy skierować do Wójta Gminy Będzino Pana Henryka Brody za zaufanie, chęć pomocy i ufundowanie niezapomnianych statuetek. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz uda nam się wprosić na drogi gminy Będzino, a tegoroczny Rajd Po Byku był pierwszą i nieostatnią edycją tej imprezy.

Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejną, VI rundę AB CUP i BMW-Challenge. Tym razem spotykamy się 16 września w Pile.

Do zobaczenia!!!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>